Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/doc/www.colours.cz/www/crossroads2014/classes/db.php on line 106
Mluvčí - diskutující | Crossroads
Colours of Ostrava
Festival v ulicích
Solocolours
 
Rok české hudby

 

colours

Seznam autorů konferenčních a panelových příspěvků.

Petr Dorůžka 

Hudební novinář a mezinárodně respektovaný odborník na world music. V Českém rozhlase na stanici Vltava připravuje od roku 1988 pravidelný rozhlasový pořad Hudba na pomezí. V letech 2003–5 byl členem poroty festivalu Sajanskoje kolco na Sibiři, roku 2007 byl jmenován jedním ze 7 Samurajů veletrhu Womex. Od roku 1992 je jediným českým členem rozhlasového panelu World Music Charts Europe, od roku 2002 přednáší Světové hudební kultury na Fakultě humanitních studií UK.

O hudbě píše od 60. let, napsal biografii Šuplík plný Zappy, je editorem a spoluautorem antologie Hudba na pomezí a podílel se na knize Beaty Bigbeaty Breakbeaty. Pravidelně přispívá do magazínů Rock & Pop a UNI.  Společně se svým londýnským kolegou Kenem Huntem provozuje webovou stránku kenhunt.doruzka.com.


Jiří Plocek 

Hudební publicista, hudebník, producent, vydavatel a občasný lektor. Pracuje jako hudební redaktor v Českém rozhlase Brno, kde se věnuje převážně moravské lidové hudbě a world music. Vydal knihu Hudba středovýchodní Evropy, zaměřenou na tradiční hudbu a world music. Založil a vedl významné hudební vydavatelství Gnosis Brno. Je šéfredaktorem družstevního projektu Kulturní noviny a aktivním hudebníkem.


Aleš Opekar 

Hudební publicista, muzikolog, člen Mezinárodní asociace pro výzkum populární hudby (IASPM). Pracuje jako dramaturg world music, jazzové a alternativní hudby na stanici Český rozhlas Vltava. Přednáší na vysokých školách, publikuje v odborném tisku. Je editorem a autorem knihExcentrici v přízemí nebo Matadors – Beatová aristokracie z Prahy a slovníkových hesel z oblasti populární hudby v různých encyklopediích. Spolupracoval na výrobě oceňovaného dokumentárního cyklu České televize Bigbít. Založil občanské sdružení Muzeum a archiv populární hudby (Popmuseum).


Petr Ostrouchov  

Hudebník, skladatel, producent, tvůrce hudby pro filmy Želary (nominace na Oskara), Občanský průkaz a Clownwise, čtyřikrát nominovaný za nejlepší filmovou hudbu v  cenách Český lev. Zakladatel a majitel labelu Animal Music, zaměřeného na moderní jazz a alba mladých domácích jazzmanů. Též respektovaný specialista na autorské právo, advokát a lektor Akademie múzických umění v Praze. 

web

Josef Ostřanský 

Hudebník (Kuzmich Orchestra, Dunaj + Iva Bittová atd...), skladatel, výrazná osobnost brněnské alternativní scény.

web


Dagmar Ostřanská

Bývalá ředitelka Českého centra v Kyjevě a iniciátorka českých koncertů na jazzovém festivalu Koktebel na Krymu v letech před ruskou invazí. Keith Jones 

Filmař irského původu žijící v Praze, spolutvůrce dokumentu Punk in Africa, spoluzakladatel festivalu MOFFOM (Music on Film, Film On Music), který se konal v Praze v letech 2004–2008.
Ben Mandelson (Velká Británie)

Zkušený producent na poli world music, který natáčel mj. se skupinou Värttinä či Čechomor, zakládající člen skupiny 3 Mustaphas 3, jež hrála balkánskou hudbu dávno předtím, než se to stalo módou, zakládající ředitel veletrhu WOMEX (1994–1997) a dodnes aktivní hudebník (Billy Bragg's The Blokes, Yiddish Twist orchestra, Les Triaboliques).


András Lelkes (Maďarsko)

Hudebník, producent terénních nahrávek z Maďarska, spoluzakladatel Hangvető, www.hangveto.hu, významného vydavatelství zaměřeného na maďarskou lidovou hudbu, tvůrce projektu Hungarian Hearbeats, který v roce 2011 zahajoval veletrh Womex. 


Grit Friedrich  (Německo)

Specialistka na hudbu východní Evropy, která jako první představila západnímu publiku archivní nahrávky velké rumunské zpěvačky Marie Tanase. Východoevropskou hudbu prezentuje v rozhlasových pořadech Mitteldeutscher Rundfunk Figaro.


Andrew Cronshaw (Velká Británie)

Jeden z nejvšestrannějších anglických hudebních kritiků, s orientací na hudbu Skandinávie a Východní Evropy, autor recenzí stovek CD dostupných on-line (www.cloudvalley.com), hráč na citeru v současné době působící v britsko-arménsko-finské sestavě SANS. 


Ken Hunt (Velká Británie)

Respektovaný hudební publicista, producent a textař, přispívající do předních britských a světových médií: magazínů, rádií a televizí. Spolupracuje s významnými labely a festivaly. Vedl rozhovory s Laurií Anderson, Kronos Quartet nebo Martinem Carthym a má blízko k české hudbě. S Petrem  Dorůžkou provozují stránku kenhunt.doruzka.com


Bożena Szota (Polsko)

Programová ředitelka festivalu Ethno Port Poznaň.


Marta Dobosz (Polsko)

Etnomuzikoložka, novinářka, booking agentka a programová ředitelka festivalů The Cross-Culture Warsaw Festival a Ethno Jazz Festival. Jako producentka spolupracuje s významnými labely Harmonia Mundi/World Village a Lusafrica.