Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/doc/www.colours.cz/www/crossroads2014/classes/db.php on line 106
Ostrava a okolí | Crossroads
Colours of Ostrava
Festival v ulicích
Solocolours
 
Rok české hudby

 

colours

Ostrava je nejen krajské město – metropole Moravskoslezského kraje, ale především specifické místo, a to nejen v českém kontextu.

Město, které vyrůstalo jako jakýsi pracovní tábor, nebo chcete-li jako středoevropský Klondike. Lidé z celé východní a jižní Evropy se sem sjížděli za prací, ať už šlo o těžbu černého uhlí nebo tavení železa, a snad nikde jinde v Česku nebyla práce tak blízko člověku jako tady. „Těžký průmysl tu vrůstal doslova do každého domu, připomínal se na každém kroku. Byl na dosah z kuchyně, stejně jako z kostela, hospody, fotbalového hřiště. Neodbytně se cpal také do všech životních představ, snů, otázek a odpovědí. Podle útlocitných salónních představ by tu kultura vlastně vůbec neměla být. Jenže ona je. Žije si drze, po svém, neposlouchá naše vyšlechtěná estetická kritéria, je v ní vzdorná samorostlost, úpor a hubenost, stejně jako ve stromech zarůstajících haldy,“ píše se v Bílé knize ostravské kultury, která vznikla v rámci kandidatury moravskoslezské metropole na Evropské město kultury 2015. Ostrava je dnes díky tomu tyglíkem národností a inspirativním místem, kde se prolíná řada kultur a etnik.

Výčet zajímavých míst, která se nacházejí v Ostravě nebo jejím blízkém okolí, by vydal na samostatnou knihu. Najdete zde památky historické i moderní architektury (např. stavby Camilla Sitteho, Ericha Mendelsohna nebo bratrů Šlapetových), unikátní industriální areály (národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice či Důl Michal), zajímavé sakrální budovy, muzea, galerie, hudební kluby, sportovní areály, adrenalinové parky, hory...  Právě Ostrava je sídlem významných společenských i kulturních institucí – jsou tu dvě univerzity, několik významných divadelních scén (včetně Moravskoslezského národního divadla), studio České televize i Českého rozhlasu, působí zde Janáčkova filharmonie. Právě Ostrava je rodištěm nebo působištěm řady významných českých umělců – literátů Oty Filipa, Vojtěcha Martínka, Viléma Závady, Jana Balabána, Petra Hrušky, výtvarníků Eduarda Ovčáčka, Eduarda Halberštáta, Rudolfa Valenty, Jiřího Surůvky, Hany Puchové nebo Daniela Balabána či fotografů Viktora Koláře, Františka Řezníčka, Dity Pepe, Jiřího Šiguta a řady dalších.

Na Ostravsku se daří i hudbě. Ostravská scéna byla vždy podhoubím rodících se talentů. A to na půdě jazzu (Boris Urbánek, Michal Žáček), folku (Karel Kryl, Pepa Streichl, Jaromír Nohavica), popu (Věra Špinarová, Marie Rottrová, Hana Zagorová, Pavel Novák), rocku (Buty, FiHa), world music (Café Industrial, Adash, Simcha) nebo vážné hudby (Ostravská banda, Camerata Janáček, Moravský komorní sbor).  Není tedy divu, že se zde rozvinula výrazná festivalová scéna. Za všechny festivaly zmiňme alespoň významné hudební přehlídky Janáčkův máj, Svatováclavský hudební festival, Ostravské dny nebo Colours of Ostrava.  

Definovat Ostravu je nemožné. I proto tohle město tolik přitahuje. Ostrava je výzva. Výzva k objevování. K cestě, během níž si každý sám pro sebe najde své vlastní místo.